7th Grade Teachers

Use the links below to contact our teachers or access their websites. To contact teachers via e-mail, click the links below or e-mail teachers using their First initial + Last name @ abschools.org  e.g. jsmith@abschools.org.


7 Blue
Team Homework Calendar

Jean Diesso, French and Spanish
Room 612

Christine Bryan, English
Room 611

Spencer Harvey, Social Studies
Room 609

Lana Paone, Math
Room 610

Jeanne Bouchard, Science
Room 505

Caroline O'Brien, Counseling

Kristin Kelley, Special Education
Room 508

Beth Thoman, Special Education
Room 506

7 Red
Team Homework Calendar

Erin McGovern, Spanish
Room 202

Margaret Kelley, English
Room 301

Lynne Bover, Social Studies
Room 303

Lynne Kondracki, Math
Room 302

Elizabeth Broadwater, Science
Room 306

Jon Duclos, Counseling

Denis Reedy, Special Education
Room 203

Jill Cannon, Special Education
Room 200

Kerry Byrne, Special Education
Room 200
7 Gold
Team Homework Calendar

Melissa Przygoda, Spanish
Room 314

Melanie Scalice, English
Rachel Wallen, Long-Term Substitute (through late Winter)
Room 404

Marc Lewis, Social Studies
Room 313

Lisa Nichols, Math
Room 401

Caroline Robinson, Science
Room 403

Caroline O'Brien, Counseling

Kim Montilli, Special Education
Room 312

Mary Karamourtopoulos, ELL
Room 501


Exploratory

Chris Charig, Music
Chorus Room

Mark Hickey, Band Director
Band Room

Katherine Greene, String Ensemble
Auditorium

Brian Crossman, Minuteman Tech
Room 509

Sara Haskin, Art
Room 627

Denise Roadman, Digital Literacy
Lab A

Jocelyn Charpentier, Library
Library


7 Green
Team Homework Calendar

Florence Gilfix, French and Spanish
Room 315

Bethany Dunakin, English
Room 323

Alex Paul, Social Studies 
Room 317

Christine Fenniman, Math
Room 319

Maryfran Doiron, Science
Room 304

Jon Duclos, Counseling

Kate Licari, Special Education
Room 321

Mary Karamourtopoulos, ELL
Room 501
Website - e-mail

Phys Ed/Wellness

Jake Bersin, Physical Education
Gym

Tom Kamataris, Physical Education
Gym

Brenna Watson, Physical Education
Gym

Deb Rimpas, Health
Room 503

Beth Viscardi, Health
Room 625

Support Services

Tara Kirousis, Special Education
Educational Team Leader (ETL)

Gabrielle Berberian, ASC
Room 103

Joan Celebi, Reading
Room 316

Kristin Yargeau, Speech and Language
Room 300-4

Kate Ingles, Speech and Language
Room 508

Lena Jarostchuk, Registrar

Dr. Rick Cowen, School Psychologist

Cristina Jonson, School Psychologist